Festival 2014

Festival/Festival 2014

 

 

Protikorupčný festival vznikol vďaka podpore projektu Strážca  transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Projekt bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu  Strážca transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je  Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

 

 

 

 

Prvý Protikorupčný festival v Žiline (2014) sme zorganizovali, aby sme sústredene a spoločne venovali pozornosť tomu, čo nás zabíja, ničí naše vzťahy, rodiny, naše vnútro, spoločnosť.

 

Nenašili sme liek alebo čarovný prútik, ktorým by sme veci zo dňa na deň zmenili, ale premýšlali sme o spôsobe a cestách ako sa nevzdať.

 

Zverejnili sme výstupy z toho, čo v sobotu 10. mája 2014 odznelo (na Stanici Záriečí a v Dome odoborov v Žiline). Ďakujeme všetkým, ktorí prišli a ktorým záleží na našej krajine.

 

 

 

 

 

 • »Ako ďalej v boji s..

   

  Vanda Tuchyňová (OZ Proti korupcii) otvorila festival. V rámci svojho vstupu uvažovala nad tým, ako je možné, že na Slovensku nedokážeme nikoho usvedčiť z korupcie napriek tomu, že je ňou krajina prerastená ako rakovina. Pozrite si úvahy a jeden z ponúktnutých pohľadov na problém. Zasahujú osobné prístupy a životné postoje jednotlivca. 

 • »1. Diskusia

   

  Čo objavila investigatívna žuranlistika o Slovensku za posledné roky? O tom diksutovali na Protikorupčnom festivale v Žiline Tom Nicholson, Marek Vagovič a Gabriel Šipoš. Moderovala Zuzana Wienk. 

 • »2. Diskusia

   

  Na Slovensku sú podnikatelia, ktorí napriek ťažkému prostrediu podnikajú úspešne bez toho, aby podplácali a korumpovali štatných úradníkov a politikov. Ponúkame bohatú diskusiu na myšlienky a pozitívne osobné svedectvá. 

 • »Tom Nicholson

   

  Investigatívny novinár, ktorého Slovensko spoznalo prostredníctvom kauzy Gorila. Na Protikorupčnom festivale v Žiline sa  rozhodol hovoriť o  konkrétnych prepojeniach politkov na oligarchov a ich finančných vzťahov. Pozornosť zameral smerom "do PRAVA". Tom sa nahlas pýta, prečo novinári mlčia a nehovoria o tom, čo všetci vedia ?

 • »Večer s J. Krausom

   

  Moderovaný večer českého komika Jána Krausa na Protikorupčnom festivale v Žiline mal za úlohu jedinú vec. Pritiahnuť pozornosť človeka k téme boja proti korupcii tak, aby sa poslucháč necítil unavený, deprimovaný ale bol ochotný premýšlať o téme, na ktorú mnohí rezignovali. Myslíme si, že spolu s hosťami večera Petrou Polnišovou, Danielom Lipšicom a Tomom Nicholsonom sa komikovi zámer podarilo naplniť .

   

   

 • »Fotky z festivalu

 • »Plagát festivalu

/ Správy z médií

 

www.sme.sk