Komunálne voľby 2014

Kauzy/Témy/ Komun. voľby 2014/Komunálne voľby 2014

 

 

 

Výsledky projektu VOLBYOPEN - Komunálne voľby 2014.  Mladí kandidáti v Žiline sklamali, pochovali transparentnosť ! 

 

 

V rámci posledných komunálnych volieb sme v OZ Proti korupcii oslovili kandidátov na primátorov a starostov i poslancov, aby zverejnili svoje financovanie kampane. Cieľom aktivity je transparentnosť vzťahov budúcich i súčasných predstaviteľov samospráv tak, aby spoločnosť dokázala predchádzať ekonomickým aktivitám sponzorov a darcov víťazných politikov postaveným na klientelizme, tunelovaní a možnom zneužívaní verejných projektov.

 

Zverejnenie financovania kampane je priamym prostriedkom  boja proti korupcii a klientelizmu.

 

Za týmto účelom OZ proti korupcii zriadilo novú webovú stránku www.volbyopen.sk a vytvorili sme systém zberu informácii tak, aby si verejnosť, voliči, obyvatelia miest a obcí mohli pomerne ľahko sami vyhodnotiť, ktorí  kandidáti informácie vyplnili, v akej miere a či  korešpondujú s realitou.

 

Výsledky prvého kola projektu  ukázali, že Slovensko zatiaľ nie je zvyknuté na tento typ transparentnosti. Napriek tomu, že mnohí kandidáti deklarovali vo svojich predvolebných vyhláseniach otvorenosť a čistotu v politike - neboli ochotní zverejniť svoje výdaje a príjmy v rámci volebných kampaní a v praxi tak ukázať, že majú transparentnosť viac v krvi ako „na jazyku.“

 

OZ Proti korupcii oslovilo pred voľbami mailom takmer všetkých kandidátov na primátorov ôsmich krajských miest, aby zverejnili financovanie kampane.  Zo 71 kandidátov dostalo výzvu  60,  zareagovali piati.

 

Dohromady vyplnilo profil na portáli voľby open 30 kandidátov (na poslancov +primátorov a starostov).Avšak desiati z nich uviedli v kolónke príjmov a výdajov na kampaň nulu, čo v konečnom dôsledku môžeme vnímať len ako vypočítavý krok s cieľom získať pozitívne PR a pozornosť občanov alebo médií a nie ako úprimnú snahu zapojenia sa do nášho protikorupčného projektu.

 

Zaujímavé sú prípady, kde suma, ktorú deklaruje kandidát na strane výdajov zďaleka prevyšuje sumu, ktorú si na kampaň vyskladal, či už z vlastných alebo iných zdrojov. Tieto prípady by si zaslúžili zvýšenú pozornosť a dopytovanie hlavne zo strany médií a následné vysvetlenia kandidátov.

 

Ak sa však pozrieme na pozitívne výsledky, tak máme v profiloch aj kandidátov, ktorí naozaj podrobne a poctivo vyplnili každý jeden výdaj za plagát, leták, noviny, billboard či reklamu na facebooku. Ako svetlý príklad odporúčame nahliadnuť v Bratislavskom kraji profil pani Remišovej, alebo pána Zimmermanna.

 

Koncentrovaný záujem kontroly transparentnosti sme sústredili v OZ proti korupcii pri komunálnych voľbách v krajskom meste Žilina, kde sídlime a pracujeme. Piatich relevantných kandidátov, ktorí reálne bojovali o post primátora sme opakovane požiadali mailom po voľbách, aby zverejnili financovanie kampane  - pred voľbami zareagoval totiž len jediný – neskorší víťaz volieb Igor Choma.

 

 

 

Výsledky:

 

Igor Choma ponúkol na portáli síce nepresné informácie (výdaje na kampaň presahujú deklarované príjmy), zoznam položiek a dokladov je nepresvedčivý, na druhej strane treba oceniť ochotu novozvoleného primátora vstúpiť do novej komunikácie s občanom.   

 

Pomerne mladí politici Martin Barčík (SIEŤ) a Róbert Kašša (NEKA) explicitne odmietli zverejniť informácie o financovaní.

 

Martin Barčík na opakovanú výzvu poslal nasledovné stanovisko:

 

Na post primátora som kandidoval ako fyzická osoba bez členstva v politickej strane a rovnako som si zabezpečoval finančnú podporu kampane. Keďže sa moja rodina, blízki spolupracovníci a podporovatelia stali terčom viacerých útokov a súčasťou financovania neboli žiadne verejné zdroje, rozhodol som sa vašu ponuku nevyužiť. Aktivitu OZ Proti korupcii v súvislosti s kontrolou verejných zdrojov si veľmi vážim a považujem ju za dôležitú. V tejto súvislosti som pripravený podporiť vašu prácu a pomôcť vám."

 

Róbert Kašša odkázal verejnosti v súvislosti so zverejnením informácii o financovaní volebnej kampane nasledovné:

 

Túto kapitolu svojho života považujem za uzavretú a nechcem sa k nej vracať.“

Štvrtý relevantný kandidát na žilinského primátora Peter Belinský (KDH) poslal údaje  o financovaní kampane tri mesiace po voľbách.  Možno oceniť ich pomerne podrobný obsah s presnými menami dodávateľov služieb a cenami. Takéto informácie umožňujú občanovi spätnú kontrolu výdajov konfrontovanú s realitou, aj keď časový odstup zverejnených informácii určite kontrolný proces sťažuje.

Posledný kandidát Ján Slota, ktorého kampaň patrila v Žiline k najmasívnejším na žiadnu našu výzvu k zverejneniu „čísel“ z financovania nezareagoval.

 

Záver:

 

Výsledkom komunálnych volieb v Žiline v oblasti transparentnosti financovania politickým kampaní je sklamanie. Predovšetkým z mladých a nových politikov, ktorí reálne nenaplnili vlastné vyhlásenia o transparentnosti verejného a politického života.  Rezignovali na pozitívny príklad a vzor už pri pokuse o vstup do čela samosprávy. Zverejnenie financovania kampaní je prvým vážnym potvrdením kandidáta, že boj proti korupcii a klientelizmu myslí vážne a teda, že má odvahu a guráž „ísť kožou na trh“ už pri zverejnení toku financií vlastného volebného projektu.

 

Viac sa dočitate v blogu Vandy Tuchyňovej: 

http://tuchynova.blog.sme.sk/c/376056/zilincania-pochovali-transparentnost.html

 

a na stránke: 

http://www.volbyopen.sk

 

 

Tento obsah vznikol na základe podpory projektu  Strážca    transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu    Strážca transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je  Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

 

 

 

 

 

/ Správy z médií

 

www.sme.sk