/ O nás/ kontakt/Predstavitelia

Vanda Tuchynova

Vanda Tuchyňová / predsedníčka OZ / kontakt /
 

Novinárka, trojnásobná držiteľka Novinárskej ceny Nadácie Otvorenej spoločnosti v kategórii "Najlepší regionálne odvysielaný príspevok" (2009,2010,2011). V roku 2012 získala nomináciu na Novinársku cenu za najlepší rozhovor, diskusiu v elektronických médiách. Je zároveň džiteľkou vyznamenania Ďurka Langsfelda za statočnosť. Študovala žurnalistiku na Masarykovej univerzite v Brne. 10 rokov pracovala v Slovenskom rozhlase,  v súčasnosti je novinárkou na voľnej nohe. Vedie verejné diskusie s orientáciou na témy samosprávnej politiky, kritického myslenia médií, kresťanskej spirituality. Je zakladateľkou združenia Papavero, aktívne v revitalizácii mestských - schátralých - pôvodne zelených plôch. Verí, že sloboda človeka spočíva v pravde a v jeho odovzdaní sa do Božej prozreteľnosti.

 

 

 

Ľubomír Bechný / podpredseda OZ / kontakt /
 

Fotograf, publicista a občiansky aktivista. Absolvoval Vysokú školu dopravy a spojov v Žiline. Na pôde mesta Žiliny aktívne vystupoval proti netransparentným a nekultúrnym praktikám SNS a jej predsedu. Počas vykonávania svojho poslaneckého mandátu v meste Žilina sa postavil proti svojej materskej strane SDKÚ-DS, pretože mu prekážalo, že v Žiline pošliapala hodnoty, ktoré deklarovala a pridal sa na stranu nezávislých poslancov. Spolu s nimi sa pokúšal zastaviť korupčné praktiky niektorých funkcionárov mesta. Na vzniku OZ sa podieľal preto, lebo si myslí: "Korupcia je rakovina, ktorá ohrozuje spoločnosť. Je to hydra zasahujúca všetky štruktúry. Verím, že aktívnych občanov ochotných sa vzoprieť tejto chobotnici bude pribúdať a my im budeme môcť účinne pomôcť. Ak má naša krajina normálne fungovať, je nevyhnutné, aby bolo aj v politike menej chamtivosti a viac ľudskosti, čestnosti a odbornosti."

 

Ján Marosz / podpredseda OZ / kontakt /
 

Manažér a regionálny politik, ktorý si vyskúšal rolu agenta provokatéra. Študoval katolícku teológiu a nemčinu na UKF v Nitre. V súčasnosti pracuje ako manažér podnikových optimalizácií v nemeckej strojárskej firme. Dovtedy učil sedem rokov na cirkevnom gymnáziu a základnej škole. Bol jedným zo zakladateľov žilinského Centra voľného času Žirafa ako aj zakladajúcim členom strany Most-Híd. Vo voľnom čase vedie spolu s manželkou Zbor starej hudby Arcus. Nedávno čelil korupcii, keď od neho štátny úradník žiadal peniaze za vybavenie žiadosti pre známeho. Oznámil to polícii, s ktorou pracoval ako agent provokatér. „Svojím postojom som chcel motivovať aj iných ľudí, aby sa nebáli postaviť korupcii, pretože si myslím, že o nej netreba rozprávať, ale konať. Je to mravná zhuba celého národa.“

 

   

 

/ Správy z médií

 

www.sme.sk