Strážca demokracie

Projekt NOS/EEA/Strážca demokracie

 

Strážca transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov, to je celý názov projektu, na ktorý sa nám podarilo získať finančnú podporu v objeme takmer 75 tisíc Eur. Vďaka nemu sme mohli rozbehnúť a stále pokračujeme v mnohých užitočných aktivítách.

 

 

 

   

 

Kauzy -   Analytická práca s informáciami o správe verejných peňazí. Podarilo sa nám zdokumentovať a poukázať na viaceré témy v oblasti zneužívania samosprávnych a štátnych zdrojov. Na Slovensku je už folklórom predražiť, zneužiť, vycucať štátne, euópske a samosprávne mešce.  Z cudzieho krv netečie - platí na Slovensku v stovkách prípadoch. V kauze čičmianskeho Radenovho domu - národnej kultúrnej pamiatky, kde dodávateľ podľa nás úmyselne zneužil štátnu dotáciu na rekonštrukciu šindľovej strechy.  

 

Podarilo sa nám zdokumentovať nevyriešenú lúpež Sociálnej poisťovne v Žiline, zosumarizovať  zaujímavé dodávateľsko - odberateľské vzťahy na úrade Žilinského samosprávneho kraja, ktoré naznačujú klientelistické prostredie. Za vyriešením a súdom potvrdenej úplatkarskej kauzy na Slovenskom pozemkovom fonde v Žiline, stojí nasadenie a osobná odvaha člena nášho združenia, ktorý pre políciu pracoval ako agent a bol kľúčovým svedok prípadu . Podrobné Informacie o všetkých témach, ktorými sa zaoberáme nájdete v sekcii: KAUZY. 

 

 

 

Verejné diskusie -  Sme stále presvedčení, že má zmysel o veciach diskutovať a šíriť pozitívne príklady ľudí, ktorí sa postavili zlu podvádzania a korupcie. Má zmysel šíriť hodnoty, ktoré búrajú mýty o tom, že bez podvádzania a úplatkov sa človek, podnikateľ, spoločnosť  nemôže prebrodiť k úspechom.  Sme presvedčení, že má zmysel zvolávať odborníkov pred verejnosť a dookola vyvsvetľovať, čo treba zmeniť, aby sa korupčné prostrednie zužovalo. To sme robili a robíme v rámci série diskusií v priestoroch Nadácie Polis v Žiline, na Stanici Záriečie v Žiline a v našich nových diskusných priestoroch v Žiline na Kamennej ulici 4. Prídťe sa pozrieť. Aktuálne pozvánky sú zverejnené vždy na našom webe.

 

 

 

 

Besedy na školách, protikorupčné divadielko -  Zmeniť  zaužívané stereotypy a pravidlá je jedna z najťažších vecí pre človeka.  Korupcia a úplatky sú ustálenou paradigmou, ktorá je súčasťou našich životov roky. Generácie žijeme v tom, že kto nekradne, okráda vlastnú rodinu. Preto vyražame za deťmi i študentmi do škôl a aj tam vysvetľujeme, že má zmysel žiť v slobodnom prostredí bez verejných krádeží a podvodov. Na stredných školách debatujeme, na základných školách prvého stupňa ponúkame zážitok z pútaveho predstavenia s protikorupčnou dramatickou zápletkou nepodareného školáka MAXA. Profesionálny divadelný tím mutlimediálnym predstavením primerane vťahuje deti  do hôdnôť zla, ktorému postupne prepadá malý školáčik, neskôr študent a potom veľký primátor MAX.

 

 

 

 

 

Protikorupčný festival -   Podaril sa nám zorganizovať prvý Protikorupčný festival na Slovensku. Okrem odborných diskusií na Stanici Záriečí v Žiline sme celodennú šnúru akcií ukončili vypredanou sálou zábavného večera s Jánom Krausom. Český komik sa dlhé roky vyjadruje na témy s protikorupčnou tématikom, sám finančne podporuje v Čechách oblasť boja proti korupcii. Zábavu a humor sme tento krát zvolili ako jeden z ďalšich možných prostriedkov  "kynoženia" korupčnej klímy. Glosátorský večer s vtipom a primeranou dávkou irónie osvedčil schopnosť vtiahnuť do témy diváka často účinnejšie ako naročnejšie formy intrepretácie. 

 

 

 

 

 

 

 

Tento obsah vznikol na základe podpory projektu Strážca  transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu  Strážca transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je  Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

 

 

 

 

/ Správy z médií

 

www.sme.sk